Deprem, seçim, imzalar derken unutuldu… Vatandaş ağlıyor

Türkiye Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından seçim atmosferine girince en önemli gündem maddesi olan ekonomik kriz geri planda kaldı.

Fakat CHP’li vekillerin yaptığı ziyaretlerde vatandaşın dile getirdiği sorunlar toplumda halen sorunların çözülmediğini gözler önüne serdi.

“LİMONA ‘3 LİRA’ DİYORLAR. ZATEN MALİYETİ 5 LİRA”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin’in Erdemli ilçesinde limon üreticilerinin sorunlarını dinledi. Bir üretici, limona maliyetinden daha düşük fiyat verdiklerini belirterek, “‘3 lira’ diyorlar. Zaten maliyeti 5 lira. Hele bizim başka bir bahçemiz var, tonajla suluyoruz; ona hem dönüm parası veriyoruz hem de elektrik parası veriyoruz. Her ay, 4 dönüm araziye 1,5-2 bin lira su parası ödüyorum. Bu işin içinden nasıl çıkacağız bilmiyorum” dedi.

İşte o sözler:

“BU SENE LEBLEBİ BİLE LÜKS”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in dinlediği kuruyemişçi, “Bu sene leblebi bile lüks. Çekirdek 65 lira. Limon tuzu 10 liraydı. Bu sene satışı 95 lira oldu. Evimizi, arabamızı satıp limon tuzu alsaydık, yani 1 milyon liraya limon tuzu alsaydım benim bu sene 10 milyon lira karım vardı” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de kuruyemiş esnafını ziyaret etti. Kuruyemişçi, şunları söyledi:

“Geçen sene kahve satışımız gayet iyi ve güzeldi. Alış fiyatımız ve satış fiyatımız, halka yani yoksul ve iyi durumda olan kesim… Herkese hitap edecek durumdaydı. Şu an 180 TL’ye Türk kahvesi satıyoruz. Üstelik bir de alışımız var. Elektriği, yol giderlerimiz… Bundan dolayı talebimiz düşüşte.”

İşte o sözler:

“ET PEYNİRİN YANINDA UCUZ KALDI”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa’nın Turgutlu ilçesinde kasapları ziyaret etti.

Kasap Osman Çırakoğlu, “Alım gücü düştü. Vatandaş bir peynirciye gidecek, bir de bize gelecek; bin lira. Et, o peynirin yanında ucuz bile yani. 250 lira peynir. Vatandaşın alım gücü yok. Gelir gider tablosu bozuk. Önceki yıllarda hiç böyle konuşmazdık” dedi.

Başevirgen ise “Durmak bilmeyen zamlar nedeniyle hem vatandaşlar hem üreticiler isyan ediyor. Pahalılık nedeniyle tüketici et alamıyor, kasaplar ise et satamıyor. Diğer taraftan yüksek maliyetler nedeniyle üreticiler de zarar ediyor. Bir ülkenin hayvancılığı nasıl bu kadar kötü yönetilebilir, anlam veremiyoruz” diye konuştu.

İşte o sözler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir