Dikkat: Bu Altcoinler İçin Parabolik Ralli Bekleniyor!

Bitcoin fiyatı yükseliş ivmesi gösteriyor ve bu nedenle altcoinlerin de yıldız kriptoyu takip etmesi bekleniyor. Bunların arasında, kendilerini bir sonraki boğa koşusu için daha iyi bir yatırım olarak konumlandırabilecek altcoinler var. Kripto analisti Godfrey Benjamın, bir altcoin için parabolik ralli beklerken, analist Sahana Vibhute, iki altcoin’in yükseleceğini öngörüyor.

DeFi protokolü, piyasa toparlandıkça parabolik hale geliyor

Bitcoin (BTC) odaklı Merkezi Olmayan Finans (DeFi) protokolü RSK Infrastructure Framework (RIF), daha geniş dijital para birimi ekosisteminin toparlanmasının ardından bugün büyük bir artış görüyor. Kombine kripto piyasası değeri son 24 saatte %3,54 artarak 1,18 trilyon dolara yükselirken, RIF de yükseliş trendinden faydalandı. RIF şu anda son 24 saatte %3,62 ve son 7 günlük dönemde %95’ten fazla artışla 0,1847 dolarlık bir spot fiyatla el değiştiriyor. Bitcoin ile dik bir korelasyon gösteren en iyi altcoinler arasında yer alan RIF, akıllı sözleşme yeteneklerini dünyanın en büyük kripto para birimi ağına getirme öncülünde ilerlediği için daha fazla trend oluyor gibi görünüyor.

RIF protokolünün ortaya çıkışı, herhangi bir projenin Bitcoin’in faydalarını öne sürmeye yönelik iddialı bir girişimini işaret ediyordu. Proje, 2019 yılında IOVLabs tarafından tasarlandı ve şu anda Gibraltar’da bulunuyor. Başlangıcından bu yana IOVLabs, Bitcoin üzerinde kripto ekosisteminin ilk Katman-3 ağlarından birini kurmayı başardı. Katman-2 protokolleri yaygın olanlar ve genellikle temel protokollerindeki işlem hızlarını çok önemli bir mil artırma eğilimindeler ve işlem hızları da düşmeye hazır. Layer-3 daha da iyi bir gelişme ve Bitcoin Blockchain’in güvenliğinden ve geniş kabul görmesinden yararlanıyor.

Bitcoin’de DeFi, yeni bir dönüm noktası çiziyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından ağırlıklı olarak bir ödeme ağı olarak tasarlandı, ancak yıllar içinde kullanımı kavranamayacak kadar arttı. Yıllar geçtikçe Bitcoin, kurumsal yatırımcılar arasında altın gibi eski varlıklarla rekabet ederek enflasyona karşı çok uygun bir koruma aracı olarak görülüyor. Bir Amerikan iş zekası ve yazılım firması olan MicroStrategy Incorporated, Bitcoin’in en büyük savunucularından biri olarak damgasını vurdu ve yıllar içinde şirket 140.000’den fazla Bitcoin birimi biriktirdi. Bu hareketler Bitcoin’in sınırlarını zorlamaya yardımcı olurken, IOVLabs tarafından yepyeni bir boyut çiziliyor.

Kripto para birimi ekosistemi son birkaç yılda büyük ölçüde gelişti ve en çok yönlü protokoller artık üzerlerinde bulunan DApp’ler aracılığıyla sundukları işlevlerin doğasıyla işaretleniyor. Bitcoin, akıllı sözleşmeleri barındıracak şekilde tasarlandı ve RSK Infrastructure Framework, teknolojisiyle bu eksikliği gidermeye yardımcı oluyor. RSK, Stacks (STX) de aynı şeyi yaptığı için bu kilometre taşını zorlayan tek ekip olmasa da, Bitcoin’in güvenliğini ve merkezsizleşmesini gelişiminin grafiğini çizmek için doğrudan kullanan az sayıdaki şirketten biri.

Token, yılın başından bu yana uyum ve iş stratejisinden faydalandı. Protokoldeki DeFi TVL’deki büyümeyle sergilenen en son dönüm noktalarıyla RIF, Yılbaşından Bugüne (YTD) dönemde %347’den fazla büyüme gördü. Faaliyetleri yıllar içinde genişlerse, yakın gelecekte çok daha fazla yükselebilir.

Yaklaşan boğa piyasasında yükselecek altcoinler

Kripto piyasası, Bitcoin ve altcoinler son birkaç gün içinde önemli bir yükselişe tanık olduğundan, önemli bir güç kazanmış gibi görünüyor. Ancak DeFi ve NFT alanında zorlu rakipler olan Cardano ve Solana gibi altcoinlerin kayıplarını kısa sürede toparlaması bekleniyor. Cardano ve Solana, daha çok DeFi ve NFT alanına odaklanan popüler Blockchain’ler arasında yer alıyor. Cardano birkaç dönüm noktası kaydetmiş olsa da Solana, dev Ethereum ile rekabet etme hızına yetişebiliyor. Zirvede, Solana’nın Kilitli Toplam Değeri (TVL), yaklaşık 326 milyon dolar olan ADA’nın değerine kıyasla 10 milyar doları geçti. Solana ayrıca NFT’ler için en büyük platformlardan biri haline geldi.

Ancak Solana, FTX borsasıyla yakın ilişkisi nedeniyle korkunç günler yaşadı. Platform, TVL ve NFT eğitim hacminin çok sert bir şekilde katledilmesine neden olacak şekilde olumsuz etkilendi. Fiyat açısından Solana, FTX fiyaskosunun ortasında büyük bir fiyat düşüşü yaşadı, ancak kısa süre sonra toparlandı ve 2023’ün başından bu yana güzel bir yükselişi ateşledi. Ayrıca, Cardano’nun fiyatı Solana’nınkinden daha istikrarlı kaldı ve hesaplı bir yaklaşım sergiliyor. Bununla birlikte, son düşüş trendi her iki tokeni de yıllık düşük seviyelerine doğru sürükledi. Cardano toparlanıp %37,32 oranında yükselmeyi başarırken, SOL fiyatı %98’den fazla yükseldi.

Tarihsel verileri göz önünde bulundurursak Solana, Cardano’dan daha iyi bir performans sergiledi. Ancak Cardano Blockchain, geçen yıl yaklaşık 8 kez yaşadıktan sonra ilk duruşunu kaydeden Solana gibi hiçbir zaman durmadı veya bir durdurmayla karşılaşmadı. Bu nedenle, kripto alanı düşüş esaretinden kurtulduğunda her iki altcoinin de gelişmesi bekleniyor.

Makaledeki görüşler analistlere ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir