Doları Olan Soluğu Kapalı Çarşı’da Aldı! Alım Satım İşlemleri Bankalara Göre Daha Karlı Oldu

Merkez Bankası’nın ‘liralaşma’ adımları ve döviz piyasasındaki baskılar, insanları Kapalı Çarşı’ya yönlendirdi. Bankalarda açılan spread’ler döviz alım satım işlemlerinde kârları düşürürken, daha karlı olacağını düşünenler soluğu döviz bürolarında aldı. İşte detaylar…?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Bankalarda döviz kurlarının baskılanmasıyla dolar işlemleri için vatandaş Kapalı Çarşı’ya hücum etti.

Bloomberg verilerine göre, Kapalı Çarşı’da ABD Doları – Türk Lirası (dolar/TL) kuru alım satım makasında 9 ayın en yüksek seviyelerinde işlem görüyor. Böylece insanlar bankalar yerine yüzde 2 marjı hesaplayarak daha fazla kar elde etmek için ‘ayaklı borsaya’ gidiyor.

Yaklaşan seçimlerin de etkisiyle Merkez Bankası’nın döviz piyasasında artan baskısı bu durumun nedeni olarak gösteriliyor.

TCMB hamleleri bankaları etkilerken, çarşıdaki döviz büroları döviz alım satımında farkı daha az tuttuğundan kârlı tercih oluyorlar.

Dinamik Yatırım Başekonomisti Enver Erkan durumu şöyle yorumluyor;

‘Döviz alım-satım fiyatlarında gitgide açılan farklar ve düzenlemelerin getirdiği baskı sonucunda insanlar, seçim öncesinde nakit dolar ihtiyacı da artmışken kolayca alım satım yapabilecekleri Kapalı Çarşı’ya yöneldi.’

Türk Lirası’nın değeri düşmeye devam ederken, seçimlerden sonra da bu durum düzelecek gibi görünmüyor.

Merkez Bankası’nın onay verdiği ya da vermediği işlemler olduğundan piyasada daha aktif olduğu biliniyor. Buna ek olarak dolar tasarrufunu azaltmak adına bankalara TL mevduat payını arttırmaları için hemen hemen her gün yeni düzenlemeler de getiriyor.

“Merkez Bankası’nın ‘liralaşma’ adımları yapay fiyatlandırmalara ve döviz kurunun oynak olmasına yol açıyor.”

Kapalı Çarşı’daki alım satım işlemleri dolayısıyla Türk Lirası yüzde 0,2’lik değer kaybı yaşarken yıl başından bu yana toplamda yüzde 2,8 oranında değer kaybetti.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir