Electronic Arts, Toplu İşten Çıkarma Yapacak

2022-2023 sezonu, teknoloji şirketleri için pek de iyi geçmiyor. Zira küresel ekonomik belirsizlikler nedeniyle düşen tüketim eksiği, şirketlerin gelirlerini düşürdü. Hal böyle olunca Microsoft’tan Amazon’a kadar dünyanın en büyük şirketleri, son dönemlerde çok büyük toplu işten çıkarma yaptılar. Şimdi bunlara yeni bir şirket daha eklendi. Video oyun sektörünün önemli isimlerinden Electronic Arts (EA), toplu işten çıkarma yapacağını duyurdu.

Şirket CEO’su Andrew Wilson tarafından yapılan açıklamada, şirketin stratejilerinin yeniden gözden geçirildiği ve yeni kararlar alındığı belirtildi. Bu bağlamda; EA’ya istendiği kadar fayda sağlamayan projelerden uzaklaşılacak. Ayrıca şirketin ofis büyüklükleri de yeniden gözden geçirilecek. Tüm bunlarla birlikte bazı ekiplerin yeniden yapılandırıldığını belirten Andrew Wilson, işte tüm bunların sonucunda toplu işten çıkarma yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Peki kaç kişi kovulacak?

Yaklaşık 780 kişi işten çıkarılacak

Electronic Arts’ın resmi internet sitesindeki açıklamaya göre çalışanların yüzde 6 kadarı işten çıkarılacak. Şirket, geçtiğimiz yıl yaklaşık 13 bin çalışana sahip olduğunu bildirmişti. Buna göre, işten çıkarılacak eleman sayısının yaklaşık 780 olacağını söyleyebiliriz. Tüm çalışanlarına teşekkür eden CEO Andrew Wilson, bu süreçte personel haklarının korunacağının altını çizdi.

İşten çıkarmaların kendileri için en zor karar olduğunu anlatan EA CEO’su, çalışanların önce farklı projelere yönlendirilmeye çalışılacağını ifade etti. Bunun mümkün olmadığı hallerde ise kıdem tazminatı ve sağlık ve kariyer geçiş hizmetleri gibi konularda destek sağlanacak. Andrew Wilson, resmen başlayan toplu işten çıkarma sürecinin önümüzdeki mali yılın ilk dönemine kadar devam edeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir