İstanbul depreme hazır mı? Mehmet Tevfik Göksu’dan çarpıcı sözler

Son dakika haberine göre Mehmet Tevfik Göksu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

Depremde hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum, aziz milletimize geçmiş olsun. 6 Şubat depremini, deprem diye tanımlamak çok zor bir şey. Dünyada karada olan en büyük felaket. Tüm ekiplerimizi seferber ederek bölgeye hızlı bir şekilde gittik. Orada yaşanan çok ilginç tramvalar var. 

Deprem bize devletin ne kadar büyük, bu milletin aziz olduğunu öğretti. İlk anda hemen 50 tıra yakın organizasyon yürüttük. Kimi aradıysam hiç kimseden ‘hayır’ cevabını duymadım. ‘Birlikte Türkiyeyiz’ kavramını söylemin ötesinde gittik deprem bölgesinde yaşadık.

İstanbul’daki AK Partili belediyeler 10 bin konteyner gönderdi. Kardeşlerimiz şunu bilsin ki biz onları asla yalnız bırakmayacak. Devlet oradaki kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacak.

Milletimizin devletimize güveninin tam olduğunu gördük. İnsanların yüzde 67’si Cumhurbaşkanımızın “1 yılda konutları inşa edeceğiz” sözüne güveniyor, ankette oraya çıkan sonuç bu. Biz devlet ve millet olarak birbirimize güvenmeyi biliriz. Milletle devlet aynı yolda yürürse aynı hedefe odaklanır.

İSTANBUL OLASI DEPREME HAZIR MI?

Kentsel dönüşüm noktasında çok büyük bir emek ortaya koyduk belediye olarak. Esenler’de kapı kapı insanlarla konuştuk ve onlar da bizleri kırmadılar.

Depremle ilgili olarak öncelikle bilimsel verilerinizin olması lazım. İstanbul’da depremin adı bile konuşulmazken ilk deprem müdürlüğünü sayın Cumhurbaşkanımız belediye başkanı olduğu dönemde kurmuş. Türkiye’de ilk deprem master planını İBB yapıyor ve hazırlıyor.

“İBB, AK PARTİ DÖNEMİNDE TÜM BILIMSEL ARAŞTIRMALARI YAPTI”

Ne kadar çalıştay yaparsanız yapın, konsey kurarsanız kurun yapacağınız tek şey yapı stoğunuzu yenilemek. İBB, AK Parti döneminde tüm bilimsel araştırmaları yaptı, gerekli binalarda güçlendirme çalışmalarını hızlandırdı.

Ekrem İmamoğlu: Kentsel dönüşüm uygulamalarına hep birlikte son vermemiz lazım

Van depreminden sonra kentsel dönüşüm artık başladı. Cumhurbaşkanımız ilk kazmayı Eseneler’de vurdu. CHP’li yetkileri de davet ederek çalıştaylar hazırladık. Bir kanun çıktı ve Meclis’ten geçti. CHP’liler kentsel dönüşüm yasasına hayır diyerek Anayasa Mahkemesine gittiler.

İstanbul’u yönetenler ‘ben kentsel dönüşümü durduracağım’ diyorsa insanlar ne yapabilir? Ne zaman geleceği belli olmayan bir deprem var ve sorumlu kişi İBB Başkanı. İstanbul’u yöneten zihin kentsel dönüşüme karşıyız diyerek geldi.

“İBB YÖNETIMI ŞU ANA KADAR SIFIR KONUT YAPTI”

2019 yılında deprem riski nedeniyle 100 bin konut yapılacak sözü veren İBB yönetimi şu ana kadar sıfır konut yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir