Kılıçdaroğlu Deprem Bölgesinden Çağrıda Bulundu: “İşçilerin Ücretlerinden Vergi Alınmasın”

Malatya’yı ziyaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, iş insanlarıyla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, deprem bölgesindeki fabrikalarda çalışan işçilerin ücretlerinden vergi alınmaması çağrısında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, depremin vurduğu illerden Malatya’da incelemelerde bulundu

Kılıçdaroğlu’na bölgeye ziyaretinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve CHP’li milletvekilleri eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, iktidara çağrıda bulanarak, “Sosyal devlet sosyal devletliğini şimdi yapmayacaksak ne zaman yapacak? Yaraların bir an önce sarılması lazım” dedi.

‘Sorunlarını aktardılar. Birinci temel sorunları, fabrikalarda çalışan işçilerin ve kalifiye elemanların Malatya’dan büyük ölçüde ayrılmış olmaları. Kendi düşüncelerimi aktardım iş insanlarına vergi açısından pozitif bir ayrımcılık yapılması gerekiyor. Deprem bölgesinin dışına çıkan işçilerin dönmeleri için bir vergi avantajının sağlanması lazım. Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile KOSGEB’in özel bir çalışma yapmasında büyük yarar var. Çünkü iş insanların fabrikalarını çalıştırmaları gerekiyor ihracat yapmaları gerekiyor. Böyle bir endişeleri var bu endişeleri bir şekliyle aktardılar. Bunu buradan dillendiriyorum. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Allah nasip edip de kazandığımızda görecekler deprem bölgesinde en azından bir süre işçilerin ücretlerinden vergi alınmaması gerektiğini söyledim. Buradan iktidara çağrı yapmak da benim görevim. Biz bunu yapmayı taahhüt ediyoruz ama lütfeder kendileri daha erken yaparlarsa bundan da memnun oluruz.’

Çadır ve konteyner ihtiyacının sürdüğüne dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Kim konteyner, çadır üretiyorsa, ‘biz müşteri bulamıyoruz’ derse, bize haber versin. Derhal alacağız ve deprem bölgesine getireceğiz” ifadesini kullandı.

‘Çadır sıkıntısı hala var. Konteyner sıkıntısı da dile getirildi. İş dünyasına da ifade ettim, kim konteyner  çadır üretiyorsa ve biz müşteri bulamıyoruz diyorsa bize haber versinler. Derhal konteynerleri alacağız ve deprem bölgesine getireceğiz. Esnaf da son derece sıkıntılı bir pozisyonda. Onların bankalardan esnaf kefalet kooperatiflerinden aldıkları kredilerin ötelenmesinden, faizlerin silinmesinden yanayız.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir