Son dakika… Ömer Çelik’ten Danimarka tepkisi

Danimarka’da Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önüne gelen bir grup provokatörün Kuranı Kerim’i yakmasına gelen tepkiler sürüyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasının ardınan AKP Sözücüsü Ömer Çelik’ten de “kınama” mesajı geldi.

Çelik’in sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Danimarka’da İslam düşmanı faşist bir grup tarafından kutsal kitabımız Kuranı Kerim’e ve şanlı Türk Bayrağına karşı yapılan saldırıyı ve provokasyonu lanetliyoruz. Değerlerimize yapılan tüm saldırılarla en güçlü şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz…

Danimarka makamlarının Türkiye’ye ve Müslümanlara karşı işlenen bu apaçık nefret suçuna ifade özgürlüğü adı altında izin vermesini şiddetle kınıyoruz. Nefret eylemlerine izin verenler, kendi demokrasilerini de zehirliyorlar.

Avrupa’nın sağduyulu siyasetçileri başta olmak üzere herkes yaygınlaşan bu nefret salgınına karşı harekete geçmeli; tedbir almalı ve gerekeni yapmalıdır. Nefret siyasetinin ve eylemlerinin demokratik değerleri tehdit etmesine izin verilmemelidir.”

Danimarka’da 27 Ocak’ta cami karşısında ve Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kuran yakılmıştı. İsveç’in başkenti Stockholm’de de 21 Ocak’ta Kuran’a yönelik benzer bir saldırı olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir