28 Mayıs’ı nokta atışı bilen anketçi açıkladı! İşte İstanbul ve Ankara’da son durum

  •    Haber7-ÖZEL

Genel seçimi atlatan Türkiye şimdi de yerel seçim maratonuna başlıyor. 2024 Mart ayında yapılacak yerel seçimlere kısa bir süre kala seçim sonuçlarına yönelik araştırmalar merak edilmeye başlandı.

28 Mayıs cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en doğru tahminlerden birini yapan BETİMAR araştırma yerel seçimlere ilişkin Haber7‘nin sorularını cevaplandırdı. BETİMAR Araştırma Genel Müdürü Gürkan Duman, İstanbul ve Ankara seçim sonuçlarına, ittifak tartışmalarına ve seçmenin genel kararına ilişkin son verileri değerlendirdi. 

“İSTANBUL’DA CUMHUR İTTİFAKI DAHA AVANTAJLI”

Yerel seçim çalışmalarına ilişkin İstanbul’da daha önce bir çalışma yaptıklarını söyleyen BETİMAR Araştırma Genel Müdürü Gürkan Duman, CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı hizmetlerle ilgili büyük sıkıntı olduğunu belirterek vatandaşların hizmetlerden memnun olmadığını söyledi. İstanbul’da İmamoğlu’na karşı Cumhur İttifakı’nın daha avantajlı gözüktüğünü söyleyen Duman, “Bunun gerekçesi de şu; özellikle İYİ Parti’nin bu son çıkışları, Meral Akşener’in son çıkışları, AK Parti’yi daha avantajlı hale getiriyor. Orada ittifak olmazsa AK Parti İstanbul’u daha rahat alacak. Bir de HDP faktörü var. Eğer HDP adayını çıkartırsa zaten Sayın Ekrem İmamoğlu’nun kazanma şansı yok.” dedi.

HDP İLE İTTİFAKIN ŞARTI KILIÇDAROĞLU

HDP’nin CHP ile ittifak yapmasına yönelik ise dikkat çeken bir değerlendirmede bulunan Gürkan Duman, bu durumun CHP kongresinden çıkacak sonuca bağlı olduğunu söyledi. CHP kongresini Özgür Özel’in kazanması durumunda HDP’nin CHP ile ittifaka yanaşmayacağını ifade eden Duman, “HDP seçmeninin yüzde 75’i Sayın Kılıçdaroğlu’nun bütün konularda destekliyor. Yani Özgür Özel ise Atatürkçü Ulusalcı olarak görüyor. Etnik mezhepten dolayı Sayın Kılıçdaroğlu’na daha yakın görünüyor. Eğer İstanbul’da CHP böyle ön plana çıkmak istiyorsa kongresi Sayın Kılıçdaroğlu’nun kazanması gerekir. Çünkü ittifaklar anca o zaman bir araya gelebilir.” sözlerini sarf etti. 

MANSUR YAVAŞ ANKARA’YI HDP OYLARIYLA KAZANDI

Seçim sonucu çok merak edilen illerden bir diğeri olan başkent Ankara’ya ilişkin konjonktürün biraz daha farklı olduğunun altını çizen BETİMAR Genel Müdürü, “14 Mayıs seçimlerine göre biraz analiz etmek istiyorum orayı. 2019 yerel seçimlerinde Mansur Yavaş, Mehmet Özhaseki’ye karşı iki iki buçuk puanla bir farkla kazandı. O arada şunu analiz etmek lazım Mansur Bey aslında HDP’nin oylarıyla binevi seçimleri kazanmış oldu. Bunu neye göre söylüyoruz? 2018 genel seçimlerinde HDP Ankara’da yaklaşık yüzde 6.4 civarında oy aldı. Bunun seçmen bazında karşılığı 227 bin oya tekabül ediyor. 227 bin seçmenin de yaklaşık nereden baksanız 200 bini Mansur Yavaş’a oy verdi. CHP’den kaynaklı CHP’den aday olduğu için yine Kılıçdaroğlu faktörünü burada göz ardı etmemek lazım.” şeklinde konuştu.

Duman, İYİ Parti’nin kendi adayını çıkaracağını açıklamasının ardından Ankara’da da Cumhur İttifakı tarafının avantajlı hale geldiğini söyledi.

Mansur Yavaş’ın başkentte gözle görülür bir projesi olmamasına rağmen olumlu bir algısı olduğunu söyleyen ünlü anketçi, seçmenin algıya göre mi hizmete göre mi oy vereceğinin cevabının ise seçim gecesi belli olacağını söyledi. 

“AKŞENER BÜYÜK PAZARLIK İÇERİSİNDE”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘in yerel seçime kendi adaylarıyla girme kararına ilişkin Akşener’in büyük bir pazarlık içerisinde olduğunu belirten Duman, “Meral Hanım şu an için 2028’i görmesi açısından bu yerel seçimlerde kendi adaylarıyla çıkması kadar doğru bir hareket yok. İlk defa bir doğru bir strateji yürütüyor. Çünkü biliyorsunuz ki 2019 yerel seçimlerinde de kazandıkları zaten çok fazla bir yer yoktu. 13 ya da 16 ilçe aldılar. Bunların da bir yarısından çoğu zaten kendi ellerinden de gitti. Onun için 2019 seçimlerinde zaten başarılı değillerdi. Şu anki seçimlerde de eğer düzgün adaylar koyarlarsa 2019’a göre daha farklı isimlerle ön plana çıkabilirler.” dedi.

“AKŞENER CHP’NİN KALELERİNİ İSTEYEBİLİR”

Duman, Meral Akşener’in yerelden çok genel seçimi hedefe koyduğunu söyleyerek Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığa devam etmesi durumunda CHP ile ittifakın düşünülmeyeceğini belirtti. 

Yüzde 1 alan partilere 40 milletvekili verildiği yerde Akşener’in pazarlığı üst seviyede tutacağını söyleyen ünlü anketçi, İYİ Parti’nin İstanbul’a karşılık Beşiktaş, Kadıköy gibi CHP’nin kalesi olan ilçeleri talep edebileceğini ekledi. 

KILIÇDAROĞLU DEVAM EDERSE İYİ PARTİ TÜM GEMİLERİ YAKAR

Duman, yüzde 55-58 oranında İYİ Partili seçmenin Akşener‘in doğru kararlar aldığını düşünerek arkasından gideceğini ancak kalan kısmın ise ittifaklardan rahatsız olduğunu söyleyerek şu sözleri sarf etti;

Büyük bir İYİ Parti seçmen kısmı biz bu partiyi CHP’nin ikinci partisi olarak kurmadık diyor. Ama ittifakın olup olmaması yine dediğim gibi kongre sürecine bağlı. Eğer ki kongrede Kemal Kılıçdaroğlu çıkar ise İYİ Parti tüm gemileri yakar diye düşünüyorum. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x