Akıllı tahtalarda Pardus kullanılacak

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürlüğü ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (TÜBİTAK ULAKBİM) arasında millî işletim sistemi Pardus’un okullarda yaygınlaştırılması amacıyla sözleşme imzalandı. Sözleşme, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullardaki etkileşimli tahtalara özel olarak hazırlanmış millî işletim sistemi Pardus’un yeni ve daha gelişmiş özelliklerle donatılması, yaygınlaştırılma çalışmalarının yapılması, Pardus yüklü tahtaların daha geniş ölçekte merkezî yönetiminin sağlanması ve ÖBA üzerinden sunulmuş Pardus etkileşimli uzaktan eğitim içeriklerinin yeni geliştirmeler doğrultusunda güncellenmesini kapsıyor.

GENÇELERİMİZİN KENDİNİ GELİŞTİRMESİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
İmza töreninde konuşan YEĞİTEK Genel Müdürü Mustafa Canlı, “Gençlerimizin sadece kapalı lisanslı platformları kullanarak bunların varlığı dışında bir dünyadan habersiz yetişmesi değil, açık kaynak dünyasında yerli ve millî platformlarla kendilerini geliştirebilmeleri, kendilerine bir dünya kurabilmeleri için ULAKBİM ile imzaladığımız bu sözleşmeyi çok değerli ve önemli buluyoruz ” dedi.

TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu da “Açık kaynak teknolojileri gençlerimiz için sadece bir ürün değil, artık bir hareket. Öğrencilerimizin erken yaşlarda bu teknolojiler ile tanışması büyük bir avantaj. Amacımız sadece bir işletim sistemi kurmak değil, eğitimi yaygınlaştırmak dolayısıyla bütün yan ürünleriyle, üretimiyle ve eğitim araçlarıyla bu hareket 650 bin etkileşimli tahtaya yayıldığında dünya için de bir örnek olacak” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x