Altın Portakal’ın iptali, Antalya Büyükşehir Belediye meclisinde: Meclis üyeleri, festivalin iptaline sebep olanların istifasını ve cezalandırılmasını talep etti

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilen 60. Altın Portakal Film Festivali’nin iptali, meclis toplantısında tartışıldı.

AA’nın aktardığı habere göre, Antalya Büyükşehir meclis üyesi Mesut Kocagöz başkanlığında yapılan ekim ayı olağan meclis toplantısı, belediye meclis salonunda gerçekleştirildi.

“Kanun Hükmü” belgeselinin sansüre uğramasının ardından yaşanan süreçle tartışmaların odağı olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, iptal edilmişti.

TIKLAYIN | Altın Portakal, 44 yıl sonra ikinci kez “sansür” tartışmasından iptal edildi: 1979’daki yönetim sansüre karşı durmuştu

Toplantının açılışında, meclis üyeleri, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin iptal edilmesi hakkında görüşlerini ortaya koydu.

AK Parti Grup Sözcüsü Serhat Demir, gelenekselleşen festivalin, kentin bir marka değeri olduğunu söyledi.

“Terör örgütü propagandaları nedeniyle iptal edildi”

Festivalin iptal edilmesinin oldukça üzücü bir durum olduğunu vurgulayan Demir, “Çocukluğumuzdan bu yana gelenekselleşen Altın Portakal Film Festivali, terör örgütü propagandaları nedeniyle iptal edildi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek bu duruma festivali rafa kaldırarak çözüm buldu. Antalya halkı olarak bu duruma çok üzüldük. Festivalimizin, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır şekilde, coşkuyla düzenlenmesini isterdik” diye konuştu.

“Bu festivali yapmak zorundasınız, bürokratlara ceza verilmeli”

AK Parti meclis üyesi Hasan Cumhur Göncü ise “Festival ihalesini Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Sağlık Eğitim Kültür ve Ticaret Limited Şirketi (ANSET) aldı. Dolayısıyla festivalin sahibi Büyükşehir Belediyesi’dir. Bu festivali yapmak zorundasınız. Çünkü bu ihaleye göre harcamalar yapıldı. Festival yapılmazsa kamu zararı görülecektir. Şehri bu hale getiren bürokratlara ceza verilmezse bu hatalar devam edecektir” ifadesini kullandı.

Festivalin iptaline sebep olanlar görevinden istifaya davet edildi

MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli de festivalle ilgili yaşanan tartışmalara ve iptaline sebep olanları görevlerinden istifaya davet etti.

Yıl içinde yeniden düzenlenecek

CHP meclis üyesi Kocagöz ise festivalin iptalinin, yönetim ve sanat ekibinin süreci doğru yönetememesinden kaynaklandığını, bu yıl içerisinde festivalin yeniden düzenleneceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından toplantıda 113 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. 

Başkan Böcek, iptal edilen festivalin yıl içinde yapılacağını söylemişti

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “60. Altın Portakal’ı Cumhuriyet’in 100. yılında, şartlar ne olursa olsun, hiçbir bakanlıktan bir kuruş istemeden, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek olarak yapacağım ve tüm sanatçılarımızın, sinema emekçilerimin de desteğiyle yapacağım. Türkiye bunu görecek… Ben belgeseli de izlemedim, seçici kurulu da etkilemedim. Şunu seçin, bunu seçmeyin demedim” dedi. 

TIKLAYIN | “Kimin FETÖ’cü olduğunu Türkiye iyi bilir” diyen Muhittin Böcek: 60. Altın Portakal Film Festivali’ni yapacağım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x