CHP’nin ‘IMF’ci’ danışmanı Acemoğlu’ndan yüksek faize destek: Adapte olmalıyız

ABD Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim üyesi, ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu, PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği tarafından 8.’incisi düzenlenen Private Label Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu. Yüksek faizin dünya ekonomisinde genel kabul gördüğünü savunan Acemoğlu, enflasyonun artmasıyla birlikte faizlerin de artmaya başladığını söyledi. Türkiye’nin “doğru adımlar” atması gerektiğini söyleyen ve bunun için yüksek faiz politikasına işaret eden Acemoğlu, “Yüksek faizli bir dünya ekonomisine adapte olmamız lazım.” dedi.

Türkiye’de yeterince verimlilik üretilemediğini, bunun nedeni olarak teknolojinin verilmli kullanılmamasını gösteren Acemoğlu, nüfusun 20 yıl sonra yaşlanacağını ve mevcut süreçte verimliliğin artırılması gerektiğini söyledi.

VARSA YOKSA FAİZ!

Konuşmasının en önemli kısmını faiz politikalarına ayıran ve yüksek faizi savunan Acemoğlu, şunları ifade etti:_____________

IMF’Cİ İTHAL DANIŞMAN

ABD’de yaşayan Daron Acemoğlu, 2023 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinde CHP’nin başını çektiği Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ekonomi danışmanı olarak boy göstermişti. Kılıçdaroğlu’nun seçimleri kazanması halinde Acemoğlu’nun ekonomi yönetiminin başına geçeceği değerlendiriliyordu.

Acemoğlu, o süreçte Uluslararası Para Fonu (IMF) hakkındaki ifadeleriyle gündeme gelmişti.

Türkiye’nin IMF’den borç para alması gerektiğini savunan Acemoğlu, “Türkiye için ciddi riskler var. En yüksek enflasyon oranlarından birine ve cari işlemler açığında da en yüksek oranlardan birine sahip bulunuyoruz. Ama dediğim gibi, altta yatan yapısal problemlerden daha çok endişeliyim. Bir IMF programının yardımcı olabileceğini düşünüyorum, ama sadece kısa vadede değil orta vadede düşünmemiz gerekiyor.” demişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x