Motokurye Göçer’in ölümüyle ilgili bilirkişi raporu, tutanağı çürüttü: Kazada Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu kusurlu

İstanbul’da 30 Kasım’da Avrasya Tüneli Aksaray çıkışında bir diplomata ait olduğu iddia edilen otomobil, motokurye Yunus Emre Göçer’e arkadan çarptı. Ağır yaralanan Göçer, tedavi gördüğü hastanede 6 gün sonra yaşamını yitirdi.

Motokurye Göçer’e çarpan ve kazadan sonra olay yerinden kaçan otomobilin ise Somali Konsolosluğu’na ait olduğu, aracı ise Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un oğlu Hassan Sheikh Mohamud’un kullandığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanının oğlu polis merkezindeki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Cengiz Karagöz’ün haberine göre, söz konusu kazaya ilişkin polisin tuttuğu tutanağın hatalı olduğu ifade edilmişti. Konuyla ilgili yeni bilirkişi raporu hazırlandı. Yeni bilirkişi raporunda motokurye Göçer’in kusurlu olmadığı ifade edildi.

Bilirkişi raporunda, “Motosiklet sürücüsü Yunus Emre Göçer’in 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile 2918 Sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yer alan kuralı ihlali etmediğinden bu kazanın oluşumunda atfı kabil kusurlunun olmadığı kanaatine varılmıştır. 06 CD 4581 plakalı araç sürücüsü Mohamed Hassan Mohammed Sheıkh Mohamud’un 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile 2918 Sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yer alan kusurlarından Madde 56/1-c, Madde 84/d ve Yönetmelik Madde 107 kurallarını ihlal ettiğinden bu kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu olduğu” ifadeleri yer aldı.

Göçer Ailesi’nin avukatı Iyaz Çimen, kaza sonrasında hazırlanan polis tutanağıyla ilgili olarak “Polis tutanağında ‘Bir anda yolun ortasında yavaşlayıp kaldırıma çıkmaya çalıştı. Kaldırıma çarpınca otomobilin de olduğu kaza meydana geldi’ deniyor. Mohamud, yaklaşık 70-80 kilometre hızla seyir halindeydi. Kazanın öncesine dair bir tartışma ya da husumet yok” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x