‘Yerelde iktidar olduk’ diyenler hayâl aleminde

ANKARA Milliyet – MHP lideri konuşmasında özetle şu mesajları verdi: 

KISIR ÇEKİŞMELERİ BIRAKMALIYIZ: Türk siyaset yapısını, milli ve manevi değerlere müzahir olacak şekilde yeniden ele almalı, yeni bir anayasayla da taçlandırmalıyız. Üreterek, yabancı sermayeyi özendirerek, tasarrufu artırarak, fiyat ve finansal istikrarı kurumsallaştırarak, ihracat ve yatırım seferberliğini teşvik ederek, bilhassa adil ve insani paylaşımı canlandırarak Türkiye ekonomisini zincirlerinden kurtarmalıyız. Katılaşmış önyargıları, zembereğinden boşalmış kısır çekişmeleri bir kenara bırakmalıyız. 

ŞIMARIKLIĞIN ALEMİ YOK: “Yerelde iktidar olduk” diyenler hayâl alemindedir. Türkiye’de iktidar tektir ve o da Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’dir. Fazladan üç beş belediye başkanlığı kazanmakla yerel iktidar tantanası koparanların siyasetin nesnel gerçeklerine vakıf olmadıkları ortadadır. Hasbelkader, konjoktürel sebeplerle ulaştıkları sonuçlara güvenip zafer nutukları atmaları mizahi bir yanılgıdır. Şımarıklığın alemi hiç yoktur. Çünkü bugün şımaranların yarın milletten şamarı yemeleri mukadderdir. 

MİLLİ İRADE TAM YANSIMADI: 13 milyon 300 bin vatandaşımızın sandığa gitmediği anlaşılmaktadır. Bundan dolayı milli irade tam ve eksiksiz olarak sandığa yansımamıştır. Tesadüflerin ve tepkiselliklerin bileşkesinde elde edilen gelip geçici seçim başarısının nasıl ağır bir yüke dönüşeceğine her insanımız yakın bir vadede şahit olacaktır.  

MHP BAŞARIYLA ÇIKTI: Seçimden sonra müfteriler boş durmadılar. Partimizin oy oranının düştüğünü, dibe çöktüğümüzü utanmadan yazanlar, ulu orta atıp tutanlar oldu. Hepsini takip ve not ettik. İl genel meclis seçimlerinde MHP’nin oy oranı yüzde 16,62’dir. MHP seçimlerden başarıyla çıkmıştır. 

‘İttifak sistemi gözden geçirilmeli’

REFORM ÖNERİLERİ: Hukuk mevzuatı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle uyumlaştırılmalı, bu alanda reformist adımlar atılmalıdır. Kasten uzatılan HDP’nin kapatma davası sonuçlanmalı, sıra DEM’e gelmeli, bölücü partilerin kapısı kilitlenmeli, başka isimlerle açılmaları engellenmelidir. İttifak sistemi gözden geçirilerek siyasi ve demokratik istikrarı zaafa uğratan, uygulamada şahit olunan çarpıklıklar giderilmelidir. Önümüzdeki sıcak gündemlerden birisi de yeni anayasa hazırlığı olmalıdır.

‘Zalimlerin tezgâhı boşa çıkarılmalı’

Konuşmasında “Rusya ile Ukrayna, İsrail ile Filistin arasındaki savaş ve çatışmalar önce ateşkes, sonra barış ve siyasi çözümle düğümlenmelidir” diyen Devlet Bahçeli “Kiev ile Moskova, İstanbul’da el sıkışmalı, üçüncü dünya savaşı senaryosunu tedavüle sokan, nükleer savaştan bahseden zalimlerin tezgâhı boşa çıkartılmalıdır. Yeni bir dünya savaşı Allah muhafaza beşeriyetin sonunu hazırlayacaktır” ifadelerini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x